Pan Pacific Jiu-Jitsu Kids IBJJF Championship 2017

Final result Nov/17/2017 09:18:31 (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney

Results of Academies

Overall

1 - de Been 100% Jiu-Jitsu - 98
2 - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team - 76
3 - Southside Brazilian Jiu-Jitsu - 70
4 - Australian Elite Team - 46
5 - Gracie Barra - 41
6 - Ortiz Martial Arts Academy - 35
7 - Fight Club Jiu Jitsu Australia - 34
8 - Infinity Martial Arts - 29
9 - Bastos BJJ Gold Coast - 28
10 - Will/Machado - 25

Athletes Results By Category

Grey / Pee-Wee 1 / Male / Feather

1 - Zak Sebastian Munro - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - YiMing He - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
3 - Cody John Killen - Cia Paulista - International
3 - Gabriel Eduardo Pires Vieira - Cia Paulista - International


Grey / Pee-Wee 1 / Male / Light

1 - Tyrus Jackson Nexus Bilecki - Guigo JJ International
2 - Aston John Gurney Grime - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Jesse Veale - Mach One


Grey / Pee-Wee 1 / Male / Middle

1 - Jude Bonaventure Walsh - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Pee-Wee 1 / Female / Light

1 - Jayda Aroha Lafleur - Team Perosh Mixed Martial Arts
2 - Amelia Nelly Gunn - Cia Paulista - International


Grey / Pee-Wee 2 / Male / Light-Feather

1 - Xavier Mark Whittard - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Connor Jay Hawkins - Will/Machado


Grey / Pee-Wee 2 / Male / Light

1 - Eric Fridlis - Gracie Barra
2 - Ethan Dupuis - GF Team Australia
3 - Antonio Raffael Ocampo - Guigo JJ International
3 - Cooper McGregor - Infinity Martial Arts


Grey / Pee-Wee 2 / Male / Medium-Heavy

1 - Noah Elmohandis - Australian Elite Team


Grey / Pee-Wee 2 / Male / Heavy

1 - Lenyx Toa Laki - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Hugh Dennis-Battams - Carlson Gracie Team Australia


Grey / Pee-Wee 2 / Female / Feather

1 - Isabel Iida Adele Iivonen - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Mali Monique Stidwill - Ortiz Martial Arts Academy


Grey / Pee-Wee 2 / Female / Middle

1 - Charli Caldieraro - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Kara Glennie - Infinity Martial Arts


Grey / Pee-Wee 2 / Female / Medium-Heavy

1 - Aaliyah Keresoma - Equipe Mestre Wilson Jiu Jitsu Australia
2 - Ezlakae Ryder - Infinity Martial Arts


Grey / Pee-Wee 3 / Male / Feather

1 - Xenon Kian Tsam - Australian Elite Team
2 - Patrick Xavier Molloy - Garage Jiu Jitsu
3 - Bosko Petar Misic - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Torez Victoriano Carro - Will/Machado


Grey / Pee-Wee 3 / Male / Light

1 - Benjamin Jaja - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - David Rodd Hatwell-kruse - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Arthur Ferguson Johnstone - Infinity Martial Arts
3 - Tommy Pedis - Australian Elite Team


Grey / Pee-Wee 3 / Male / Medium-Heavy

1 - Idrees Faragallah - Fight Club Jiu Jitsu Australia
2 - Austin Murdoch MacKenzie - GF Team Australia
3 - Aaron Lieng - Absolute MMA Australia
3 - Bayden Turuta - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu


Grey / Pee-Wee 3 / Male / Ultra-Heavy

1 - Tawhiri Hira Lorenze Le Comte-Hepburn - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
2 - Connor W. Hutchison - Maromba Academia International


Grey / Pee-Wee 3 / Female / Light-Feather

1 - Evelien Alyssa Weeda - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Sophia Celine Behar - Evolve MMA
3 - Willow Leigh Barwick - Infinity Martial Arts


Grey / Pee-Wee 3 / Female / Light

1 - Violette Cecilia Maria Gilbert - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Jayda Golding - Maromba Academia International


Grey / Pee-Wee 3 / Female / Middle

1 - Rayann Vera Hussein - Australian Elite Team
2 - Aryiana Lee Thomas - Garra Brazilian Jiu-Jitsu - Australia


Grey / Junior 1 / Male / Light-Feather

1 - Codey Clyde Toft - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Hugo Bobby Leim - Ortiz Martial Arts Academy
3 - Kona Katano - Flow Martial Arts - Gold Coast


Grey / Junior 1 / Male / Feather

1 - Eemil Alexander Iivonen - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Jack Wise - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Lachlan Travis Mendoza - Extreme Mixed Martial Arts Australia
3 - Quincey William Barwick - Infinity Martial Arts


Grey / Junior 1 / Male / Light

1 - Alexander Jasper Johnson - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Henry Joseph Johnstone - Infinity Martial Arts
3 - Kauai Gattas Nunes - GF Team Australia
3 - Lucas Adrian Bernardo - Kings Academy Australia


Grey / Junior 1 / Male / Middle

1 - Oliver Vincent Silvestro - Kings Academy Australia
2 - Sulaksh Shetty - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Lucifero Tang Spraggs - American Top Team New Zealand
3 - Tadhg Che McQuillan - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 1 / Male / Medium-Heavy

1 - Anthony Bornman - Gracie Barra
2 - Athan Ioannidis - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 1 / Female / Feather

1 - Marielle Grace Eslick - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Thalia Rohini Miller - Will/Machado
3 - Layla Montgomery - Bastos BJJ Gold Coast


Grey / Junior 1 / Female / Middle

1 - Jannah Mahmoud Aladeen Younes Faragallah - Fight Club Jiu Jitsu Australia
2 - Jasmin Denise McGovern - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team


Grey / Junior 1 / Female / Ultra-Heavy

1 - Selesa Vaela'a - Equipe Mestre Wilson Jiu Jitsu Australia
2 - Indiana Cheryll Mccourt - Mendes Bros Academy
3 - Aisha Elmohandis - Australian Elite Team


Grey / Junior 2 / Male / Light-Feather

1 - Caleb Ronnie Hampshire - BJJ Coach Association Australia
2 - Louis Aramis Boursinos - Australian Elite Team BJJ
3 - Vicente Williams - Mauricio Ulloa BJJ


Grey / Junior 2 / Male / Feather

1 - Rafael Munoz Ortiz - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Peter Tupaia Waaka - American Top Team New Zealand
3 - Mikey Henning - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 2 / Male / Light

1 - Kit Robinson - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Connor Pedis - Australian Elite Team
3 - Jet John Yee - Gracie Barra
3 - Mason Walker Philip Lake - Will/Machado


Grey / Junior 2 / Male / Middle

1 - Harper Migios - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Leonardo Joshua Lombard - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - Anton Klaas Te Dorsthorst - American Top Team New Zealand


Grey / Junior 2 / Male / Medium-Heavy

1 - Chilli Lucien Harel - Bastos BJJ Gold Coast
2 - Tyron Michael Szczesny - Will/Machado
3 - Bradley Troy Burrows - Infinity Martial Arts
3 - Flynn May - GF Team Australia


Grey / Junior 2 / Male / Heavy

1 - Lenin Simi - American Top Team New Zealand


Grey / Junior 2 / Male / Ultra-Heavy

1 - Dominic Samuelu Gabriel Punivalu - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Suchir Shetty - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 2 / Female / Feather

1 - Junez Legaspi - Nova União Australia


Grey / Junior 2 / Female / Super-Heavy

1 - Desire Pologa - American Top Team New Zealand
2 - Roselia Silvio - Team Perosh Mixed Martial Arts


Grey / Junior 3 / Male / Light-Feather

1 - Caleb Wilson - Axis Jiu-Jitsu International
2 - Mason K. C. Jenkins Golding - Maromba Academia International
3 - Caleb Le-thai - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 3 / Male / Feather

1 - Yasin Baroudi - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Sean Patrick Molloy - Garage Jiu Jitsu
3 - Sebastian Stephen Leim - Ortiz Martial Arts Academy
3 - Spencer Gene Sain - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 3 / Male / Light

1 - Cayden Teo - Evolve MMA
2 - Max Montgomery - Bastos BJJ Gold Coast
3 - Koray Vasfi - Team Perosh Mixed Martial Arts
3 - Sam Dobby - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 3 / Male / Middle

1 - Brodie Mayocchi - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Dylan Jesse Simonetti - Australian Elite Team
3 - Flynn Alexander David Macourt - Nova União Australia
3 - Seth Blade - Maromba Academia International


Grey / Junior 3 / Male / Medium-Heavy

1 - Harrison Alexander Kortt - Flow Martial Arts - Gold Coast
2 - Conor Jack Molloy - Garage Jiu Jitsu
3 - Bailey William Collins - Rilion Gracie Australia


Grey / Junior 3 / Male / Ultra-Heavy

1 - Louie Barker - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - William Metaxas - Cia Paulista - International
3 - Alexander Moorfoot - Will/Machado


Grey / Junior 3 / Female / Feather

1 - Jasmine Le-thai - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 3 / Female / Middle

1 - Elizabeth Gerasimova - Extreme Mixed Martial Arts Australia
2 - Olivia Marie Hunt - Bastos BJJ Gold Coast
3 - Cheyenne Henning - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Junior 3 / Female / Heavy

1 - Jemima Sarah Tonkin - Will/Machado


Grey / Junior 3 / Female / Ultra-Heavy

1 - Paris Ioannidis - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Alexandra May Pringle - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Teen 1 / Male / Feather

1 - Jevahn Rimini Prele Chong - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Geordon Stuart Dickie - Guigo JJ International
3 - Jesse James Ryder - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Omar Chaar - Australian Elite Team


Grey / Teen 1 / Male / Light

1 - Thiago Munoz Ortiz - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Brandon Alyosha Meyer - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
3 - Sabbath Steel Smrecnik - Infinity Martial Arts


Grey / Teen 1 / Male / Middle

1 - Bernardo Gatti - Drill BJJ
2 - Bodey Luke Burnham - Gracie Humaita Australia
3 - Faragallah Yaseen - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - YiXiao He - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu


Grey / Teen 1 / Male / Medium-Heavy

1 - Alexander Charles Gilbert - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Teen 1 / Male / Heavy

1 - Jack Menelaou - Bastos BJJ Gold Coast
2 - Harry Barrett Scott - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - Alex Davis Nicholls - GF Team Australia
3 - Brock Anthony Vella - Australian Elite Team


Grey / Teen 2 / Male / Feather

1 - Wei Huang Darren Goh - Evolve MMA
2 - Tavian Cole Bryson - Nova União Australia
3 - Benjamin Michael Dahlitz - Gracie Barra


Grey / Teen 2 / Male / Middle

1 - Bryce Paul McCourt - Art of Jiu Jitsu Academy
2 - Paul Anthony Marchesi - Been Jiu-Jitsu
3 - Angus Jurcic - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Jay Connor Bishop - Infinity Martial Arts


Grey / Teen 2 / Male / Medium-Heavy

1 - Tairon Yamaguchi - Axis Jiu-Jitsu
2 - Cody Dion Dreyer - American Top Team New Zealand
3 - Harrison James Ross Macourt - Nova União Australia


Grey / Teen 2 / Male / Heavy

1 - Kyle Mayocchi - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Mason Shimwell - Gracie Barra
3 - Ethan Ryan Stidwill - Ortiz Martial Arts Academy
3 - Jacob Charles Joseph Cutler - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Grey / Teen 2 / Male / Ultra-Heavy

1 - Jamie Jaja - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Zachary Mercer - Gracie Barra
3 - Francis Lo - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team


Grey / Teen 2 / Female / Rooster

1 - Maddi Grace Wilson - Axis Jiu-Jitsu International
2 - Alyssa Star Hayley Ross - Gracie Barra


Grey / Teen 2 / Female / Light

1 - Harriet Emily Slym - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Shaylan Geldenhuys - Extreme Mixed Martial Arts Australia
3 - Seraphina Christa Yeo - GF Team International


Grey / Teen 2 / Female / Middle

1 - Monique Perere - Fight Club Jiu Jitsu Australia
2 - Marley Donald - myBJJ Team


Grey / Teen 2 / Female / Medium-Heavy

1 - Arabella Julian - Australian Elite Team
2 - Olivia Louise Lewis - Rilion Gracie Australia


Grey / Teen 2 / Female / Ultra-Heavy

1 - Adalaide Faforose Faamausili-Fala - Will/Machado


Grey / Teen 3 / Male / Light

1 - Kirra Katano - Flow Martial Arts - Gold Coast
2 - Tomas Russell - Bastos BJJ Gold Coast
3 - Lachlan Darrell James Bird - Infinity Martial Arts
3 - Ronin Alexander Sain - de Been 100% Jiu-Jitsu


Grey / Teen 3 / Male / Middle

1 - Isaiah Rafael Olympia Lazaro - Gracie Barra
2 - Elijah Isaako - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Joshua Adam Bond-coles - Will/Machado
3 - Tyler David Hilton - Zenith BJJ - Australia


Grey / Teen 3 / Male / Medium-Heavy

1 - Luke James Haarhoff - Will/Machado
2 - Johnathan Curtis Burrows - Infinity Martial Arts


Grey / Teen 3 / Male / Heavy

1 - William Scott Mccamley - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Isaac Thomson - Gracie Barra
3 - Jack Dushan Lucev - Will/Machado


Grey / Teen 3 / Male / Super-Heavy

1 - Percy John Cawthorne - Infinity Martial Arts
2 - Keiran Volkan Tyssen - DC Australia
3 - Idris Ronald Eades - Will/Machado


Grey / Teen 3 / Male / Ultra-Heavy

1 - Courtney John Fakiki - Australian Elite Team
2 - Sejota Cortez Heske - Nova União Australia
3 - Patrick Anthony Hawkins - Will/Machado


Grey / Teen 3 / Female / Middle

1 - Brionii Frances Cuskelly - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Skylah C. Mccourt - Art of Jiu Jitsu Academy
3 - Elizabeth Eydems - de Been 100% Jiu-Jitsu