Florence International Open Jiu-Jitsu Championship 2018

Final result Oct/27/2018 14:54:06 (UTC+01:00) Amsterdam, Berlin, Bern, Rome, Stockholm, Vienna

Results of Academies

Overall

1 - KMR BJJ KIMURA - 103
2 - Tribe Jiu-Jitsu Roma - 59
3 - MatSide Jiu Jitsu - 54
4 - Carlson Gracie Team - 42
5 - Aeterna Jiu Jitsu - 41
6 - Fight Sports International - 35
7 - Milanimal - 35
8 - Flow - 32
9 - Climent club - 29
10 - Marzialmente - 25

Athletes Results By Category

Juvenile / Male / Blue / Feather

1 - Hugo Santos Muniz - KMR BJJ KIMURA
2 - Tommaso Castellano - Aeterna Jiu Jitsu


Juvenile / Male / Blue / Open Class Light

1 - Hugo Santos Muniz - KMR BJJ KIMURA
2 - Tommaso Castellano - Aeterna Jiu Jitsu


Adult / Male / White / Light-Feather

1 - Frank Fernandez Sabater - Climent club
2 - Guillaume Köstner - Nova União International
3 - Adam Bejaoui - Flow
3 - Francesco Campitelli - Flow


Adult / Male / White / Feather

1 - Orhan Albayrak - Fight Sports International
2 - Alessio Bait - Rio Grappling Club asd
3 - Erik Voci - Flow
3 - Lorenzo Lobozzo - Rolling JJ


Adult / Male / White / Light

1 - Vitor H. Costa - KMR BJJ KIMURA
2 - Simone Vivarelli - Marzialmente
3 - Filippo Giorgio Iuculano - Trinacria BJJ
3 - Francesco Caldini - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Adult / Male / White / Middle

1 - Pierluigi De Martino - Rio Grappling Club asd
2 - Alessio Scardigli - Rendoki Dojo
3 - Ferdinand Robert Müller - Climent club
3 - Francesco Comuzzi - Rolling JJ


Adult / Male / White / Heavy

1 - Doryan Bronn - ZR Team Association
2 - Dangelo Paolo - Rolling JJ
3 - Nicola Agolini - MatSide Jiu Jitsu
3 - Raphaël Muller - NCU


Adult / Male / White / Super-Heavy

1 - Andrew Liyanage - Para Bellum Brazilian Jiu Jitsu Academy
2 - Patricio Leonel Gomez - Brasa


Adult / Female / White / Light

1 - Francesca Nurra - Aeterna Jiu Jitsu
2 - Arianna Antonuzzo - Marzialmente
3 - Tugce Rukun - Gracie Barra


Adult / Male / Blue / Light-Feather

1 - Filippo Croce - Aeterna Jiu Jitsu
2 - Nicholas Nasso - Aeterna Jiu Jitsu
3 - Francesco Orlando - Rolling JJ


Adult / Male / Blue / Feather

1 - Carlos Moreno Lopez - Climent club
2 - Valerio Nini - Aeterna Jiu Jitsu
3 - Andrea Fichera - Trinacria BJJ
3 - James Robert Marronaro - Alliance


Adult / Male / Blue / Light

1 - Stefan Wyss - New Legacy - Martial Arts Gym
2 - Benoit Bardies - Blackout Academy
3 - Francesco Foglia - Centurion
3 - Leonardo Bartelletti - MatSide Jiu Jitsu


Adult / Male / Blue / Middle

1 - Abdel-Kalim Thomas Mastouri - ZR Team Association
2 - Niko Colonna - Tribe JJ
3 - Andy Sukandar - Roger Gracie Academy
3 - Nadoyan Schaliko Schaliko - New Legacy - Martial Arts Gym


Adult / Male / Blue / Medium-Heavy

1 - Fabrizio Lucchese - Fight Sports International
2 - Yousef Alghareeb - Kuwait Jiu-Jitsu Academy
3 - Albert Gaukroger - Rick Young BJJ Academy
3 - Asutay Mert Koçak - Gracie Barra


Adult / Male / Blue / Heavy

1 - Paolo Guicciardini Calamai - Rio Grappling Club
2 - guy Binns - Roger Gracie Academy


Adult / Male / Blue / Ultra-Heavy

1 - Mauro Danesin - Brazilian Jiu Jitsu Bolzano A.S.D.
2 - Alexis Rey - Atos Jiu-Jitsu


Adult / Male / Blue / Open Class

1 - guy Binns - Roger Gracie Academy
2 - Carlos Moreno Lopez - Climent club
3 - Leonardo Bartelletti - MatSide Jiu Jitsu
3 - Niko Colonna - Tribe JJ


Adult / Female / Blue / Light-Feather

1 - Giada Pedretti - Brazilian Jiu Jitsu Bolzano A.S.D.
2 - Ligaya Largo - Fight Sports International
3 - Giulia Guerrini - Rio Grappling Club asd


Adult / Female / Blue / Light

1 - Jade K. Kerr - John Donehue Jiu-Jitsu & MMA
2 - Giulia Costanza - Centurion


Adult / Female / Blue / Middle

1 - Beatrice Becattini - Marzialmente
2 - Federica Ghioldi - Juan Neves Bjj A.S.D.


Adult / Female / Blue / Open Class

1 - Jade K. Kerr - John Donehue Jiu-Jitsu & MMA
2 - Beatrice Becattini - Marzialmente
3 - Federica Ghioldi - Juan Neves Bjj A.S.D.
3 - Giulia Costanza - Centurion


Adult / Male / Purple / Feather

1 - Marcos Vinícius De Lima Cardoso - KMR BJJ KIMURA
2 - Viki Dabush - Soul Fighter's Israel
3 - Jacopo Ridolfi - Aeterna Jiu Jitsu Team
3 - Roby Rick Peñalosa - Aeterna Jiu Jitsu


Adult / Male / Purple / Light

1 - Alison Cristiano Silva Tavares - KMR BJJ KIMURA
2 - Carlos Sanchez Sola - Climent club
3 - Niccolò Neri - Centurion


Adult / Male / Purple / Middle

1 - Guido De Gregorio Torrini - Tribe Jiu-Jitsu Roma
2 - Rosario Cataldo - PK29
3 - Albert Shtufi - Fight Sports International


Adult / Male / Purple / Ultra-Heavy

1 - Omar Condé - Tribe Jiu-Jitsu Roma
2 - Danko Radman - Fight Sports International
3 - Andrea Mauro Mario Da Pozzo - Milano Jiu-Jitsu - L'Accademia
3 - Grigory Pavlikov - Ribeiro Jiu-Jitsu


Adult / Male / Purple / Open Class

1 - Omar Condé - Tribe Jiu-Jitsu Roma
2 - Guido De Gregorio Torrini - Tribe Jiu-Jitsu Roma
3 - Alison Cristiano Silva Tavares - KMR BJJ KIMURA
3 - Andrea Mauro Mario Da Pozzo - Milano Jiu-Jitsu - L'Accademia


Adult / Male / Brown / Light

1 - Leonardo Henrique Lucindo - Otávio de Almeida
2 - Tomer Alroy - Soul Fighter's Israel
3 - Athanasios Nasis - Zentih BJJ - Greece


Adult / Male / Brown / Middle

1 - Wemerson Dias Andrade da Costa - Rodrigo Reis Jiu-Jitsu Team
2 - Riccardo Berti - CORE GRAPPLING LAB


Adult / Male / Brown / Medium-Heavy

1 - Riad Dzhamalbeili - GF Team Russia


Adult / Male / Brown / Open Class

1 - Riad Dzhamalbeili - GF Team Russia
2 - Leonardo Henrique Lucindo - Otávio de Almeida
3 - Tomer Alroy - Soul Fighter's Israel
3 - Wemerson Dias Andrade da Costa - Rodrigo Reis Jiu-Jitsu Team


Adult / Male / Black / Feather

1 - John Lenno Melo Dantas - KMR BJJ KIMURA
2 - Alejandro Carreras Lecoq - Climent club


Adult / Male / Black / Light

1 - Léon Taffa Loic Larman - Toulon JJB
2 - AYUB MAGOMADOV - Alliance
3 - Eduardo Henrique Galana - Tozi Jiu Jitsu International


Adult / Male / Black / Middle

1 - Alexandre Faria Molinaro - Carlson Gracie Team
2 - Matheus Gadelha Fernandes - Pitbull Brothers
3 - Juliano Silva Rocha - Atos Jiu-Jitsu


Adult / Male / Black / Medium-Heavy

1 - Fernando Moya Herrera - Renzo Gracie International
2 - Jacopo Pasquini - MatSide Jiu Jitsu
3 - Remo Cassella - Aeterna Jiu Jitsu


Adult / Male / Black / Super-Heavy

1 - Rodrigo Ferreira Reis - Rodrigo Reis Jiu-Jitsu Team


Adult / Male / Black / Open Class

1 - Alexandre Faria Molinaro - Carlson Gracie Team
2 - John Lenno Melo Dantas - KMR BJJ KIMURA
3 - Alejandro Carreras Lecoq - Climent club
3 - Rodrigo Ferreira Reis - Rodrigo Reis Jiu-Jitsu Team


Adult / Female / Black / Light-Feather

1 - Serena Gabrielli - Flow


Adult / Female / Black / Medium-Heavy

1 - Monique Ricardo Carvalho - CheckMat


Adult / Female / Black / Heavy

1 - Claudia Fernanda Onofre Valim Doval - De La Riva JJ


Adult / Female / Black / Open Class

1 - Claudia Fernanda Onofre Valim Doval - De La Riva JJ
2 - Monique Ricardo Carvalho - CheckMat
3 - Serena Gabrielli - Flow


Master 1 / Male / White / Middle

1 - Rodrigo Couto - KMR BJJ KIMURA
2 - Nicholas Borgatti - Trinacria BJJ
3 - Francesco Castellan - CORE GRAPPLING LAB


Master 1 / Female / White / Feather

1 - Margarita Lopatina - ZR Team Ukraine
2 - Silvana Buccella - Flow


Master 1 / Male / Blue / Feather

1 - Tobiasz Seifert - Carlson Gracie Zurich
2 - Giovanni Cardinale - Team Leone Petrosyan
3 - Simone Mura - ASD Octopus Area 21
3 - Simone Pingiori - ASD Octopus Area 21


Master 1 / Male / Blue / Light

1 - Alessandro Stagnari - MatSide Jiu Jitsu
2 - Thomas Ferchland - Berserker Team Magdeburg
3 - Marco Camba - Milanimal


Master 1 / Male / Blue / Middle

1 - - Gustavo Freire BJJ
2 - Francesco Livini - Milanimal
3 - Luca Colnaghi - Juan Neves Bjj A.S.D.


Master 1 / Male / Blue / Heavy

1 - Alexander Loryan - CheckMat


Master 1 / Male / Blue / Ultra-Heavy

1 - Vlad George Darie - Absoluto BJJ
2 - Francesco Possemato - Centurion


Master 1 / Male / Blue / Open Class

1 - Alexander Loryan - CheckMat
2 - Francesco Livini - Milanimal
3 - - Gustavo Freire BJJ
3 - Luca Colnaghi - Juan Neves Bjj A.S.D.


Master 1 / Female / Blue / Light-Feather

1 - Elisa Merli - Officine Jiu-Jitsu
2 - Caroline Haase - Berserker Team Magdeburg


Master 1 / Male / Purple / Light

1 - David Fadel Neto - A.S Team


Master 1 / Male / Purple / Middle

1 - Rafael Arizala Valencia - Centurion
2 - Visar Shala - Tribe Jiu-Jitsu Roma
3 - Craig Smokey Valentine - Pacific Top Team


Master 1 / Male / Purple / Medium-Heavy

1 - Vaillant Stephane - Icon Jiu-Jitsu Team
2 - Stefano Mugnaini - Marzialmente
3 - Fabio Terlizzi - Daruma Brazilian Jiu Jitsu
3 - Ivan Talloru - Milanimal


Master 1 / Male / Purple / Heavy

1 - Marco Fioravanti - Aeterna Jiu Jitsu


Master 1 / Male / Purple / Open Class

1 - Vaillant Stephane - Icon Jiu-Jitsu Team
2 - Marco Fioravanti - Aeterna Jiu Jitsu
3 - David Fadel Neto - A.S Team
3 - Visar Shala - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 1 / Female / Purple / Feather

1 - Michelle Sparacio - Carlson Gracie Team
2 - Antonia Iaia - Flow


Master 1 / Female / Purple / Open Class

1 - Antonia Iaia - Flow
2 - Michelle Sparacio - Carlson Gracie Team


Master 1 / Male / Brown / Feather

1 - Daniel Santiago Formiga Ramos - KMR BJJ KIMURA
2 - Michelangelo Nigiotti - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 1 / Male / Brown / Light

1 - Daniele Oneto - Carlson Gracie Team
2 - simone moro - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 1 / Male / Brown / Open Class

1 - Daniel Santiago Formiga Ramos - KMR BJJ KIMURA
2 - Daniele Oneto - Carlson Gracie Team
3 - Michelangelo Nigiotti - Tribe Jiu-Jitsu Roma
3 - simone moro - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 1 / Male / Black / Middle

1 - Adolfo Fabricio Barreto Martins Júnior - Nova União
2 - Michael Malischewski - Brasa Poland


Master 1 / Male / Black / Heavy

1 - Graeme Finneran - Gracie Barra
2 - Luiz Felipe Coelho Seabra - Gracie Barra
3 - Moreno Guerrisi - Brutal Jiu-Jitsu


Master 1 / Male / Black / Ultra-Heavy

1 - Luis Gustavo Leite Galvão - Atos Jiu-Jitsu


Master 1 / Male / Black / Open Class

1 - Luis Gustavo Leite Galvão - Atos Jiu-Jitsu


Master 2 / Male / White / Light-Feather

1 - Oleksandr Kostyuk - ZR Team Ukraine


Master 2 / Male / White / Middle

1 - Alessandro Bernardi - Tribe Jiu-Jitsu Roma
2 - Frank Ceravolo - Marcio Cruz Brazilian Jiu-Jitsu


Master 2 / Male / Blue / Light

1 - Luca Di Bella - MatSide Jiu Jitsu
2 - Angelo Gennari - Juan Neves Bjj A.S.D.
3 - Antonio Asquino - Centurion
3 - Wladimir Silva Valdes - Fight Sports International


Master 2 / Male / Blue / Middle

1 - Sergio Guardi - Milanimal
2 - Luigi Porretto - Marzialmente


Master 2 / Male / Blue / Heavy

1 - Stanislav Shamshurin - Ribeiro Jiu-Jitsu


Master 2 / Male / Blue / Open Class

1 - Luca Di Bella - MatSide Jiu Jitsu
2 - Stanislav Shamshurin - Ribeiro Jiu-Jitsu
3 - Angelo Gennari - Juan Neves Bjj A.S.D.
3 - Luigi Porretto - Marzialmente


Master 2 / Male / Purple / Middle

1 - Giuseppe Tivolesi - Flow


Master 2 / Male / Purple / Super-Heavy

1 - Yavuz Bozkurt Ögüt - VFL Wolfsburg e.V. BJJ
2 - Alen Ramic - Gracie Barra
3 - Henrique Melhor Dos Santos - ZR Team Association


Master 2 / Male / Purple / Open Class

1 - Yavuz Bozkurt Ögüt - VFL Wolfsburg e.V. BJJ
2 - Alen Ramic - Gracie Barra
3 - Giuseppe Tivolesi - Flow
3 - Henrique Melhor Dos Santos - ZR Team Association


Master 2 / Male / Black / Light

1 - Alexandre Vasconcelos dos Santos - Batatinha Team Italia
2 - Davide Berardi - ZR Team Association
3 - Fabrizio Screpante - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 2 / Male / Black / Heavy

1 - Hugo Leonardo Cabral - Rilion Gracie Florianópolis - SC
2 - Giordano Brozzi - Mitsuyo Maeda Perugia / Team Kurama


Master 2 / Male / Black / Ultra-Heavy

1 - Angelo Marino - Rolling JJ


Master 2 / Male / Black / Open Class

1 - Angelo Marino - Rolling JJ


Master 3 / Male / Blue / Middle

1 - Mirco Christian Karjalainen - Frota Team Nogueira
2 - Andrea Bartelletti - MatSide Jiu Jitsu


Master 3 / Male / Blue / Open Class

1 - Mirco Christian Karjalainen - Frota Team Nogueira


Master 3 / Male / Purple / Medium-Heavy

1 - Jorge Antonio Laurini - Brasa


Master 3 / Male / Purple / Ultra-Heavy

1 - Marco Ferretti - CORE GRAPPLING LAB


Master 3 / Male / Purple / Open Class

1 - Marco Ferretti - CORE GRAPPLING LAB
2 - Jorge Antonio Laurini - Brasa


Master 3 / Male / Brown / Medium-Heavy

1 - Angel Fernando Sanchez Soriano - Crazy Team


Master 3 / Male / Brown / Open Class

1 - Angel Fernando Sanchez Soriano - Crazy Team


Master 3 / Male / Black / Middle

1 - Mark Patrick Reding - TAC Team BJJ
2 - German Damian Leder - Brasa
3 - Alfredo Vasconcelos Barum - BJJ Revolution Team
3 - Guilherme Assad Teixeira - Assad BJJ - Brasil


Master 3 / Male / Black / Super-Heavy

1 - Samir Dacic - Fight Sports International
2 - Gianluca Palombi - Tribe Jiu-Jitsu Roma


Master 3 / Male / Black / Open Class

1 - Alfredo Vasconcelos Barum - BJJ Revolution Team
2 - Gianluca Palombi - Tribe Jiu-Jitsu Roma
3 - German Damian Leder - Brasa


Master 4 / Male / Blue / Light

1 - Andreas Sumpich - Team Wing Revolution
2 - Alberto Scaccioni - Centurion


Master 4 / Male / Blue / Medium-Heavy

1 - Attilio Caputo - Flow
2 - Vladislav Blinov - Gustavo Freire BJJ


Master 4 / Male / Blue / Heavy

1 - Alessandro Filippi - MatSide Jiu Jitsu
2 - Francesco Borghesi - Rio Grappling Club asd


Master 4 / Male / Blue / Open Class

1 - Alessandro Filippi - MatSide Jiu Jitsu
2 - Attilio Caputo - Flow
3 - Andreas Sumpich - Team Wing Revolution
3 - Vladislav Blinov - Gustavo Freire BJJ


Master 4 / Male / Purple / Ultra-Heavy

1 - Luca Abbati - SNAP A.S.D.


Master 4 / Male / Purple / Open Class

1 - Luca Abbati - SNAP A.S.D.


Master 4 / Male / Black / Middle

1 - Carlos Augusto Gagliardi - KMR BJJ KIMURA
2 - Daniks Di Lallo Fischer - CheckMat


Master 4 / Male / Black / Open Class

1 - Carlos Augusto Gagliardi - KMR BJJ KIMURA
2 - Daniks Di Lallo Fischer - CheckMat


Master 6 / Male / Purple / Light

1 - Graziano Di Gioacchino - Milanimal
2 - Paolo Boccanera - Aeterna Jiu Jitsu


Master 6 / Male / Purple / Open Class

1 - Graziano Di Gioacchino - Milanimal
2 - Paolo Boccanera - Aeterna Jiu Jitsu