Pan Pacific Jiu-Jitsu Kids IBJJF Championship 2018

Final result Oct/30/2018 10:27:39 (UTC+10:00) Canberra, Melbourne, Sydney

Results of Academies

Overall

1 - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team - 96
2 - de Been 100% Jiu-Jitsu - 78
3 - Will/Machado - 75
4 - Evolve MMA - 55
5 - Australian Elite Team - 52
6 - Team Perosh Mixed Martial Arts - 44
7 - Ortiz Martial Arts Academy - 43
8 - Guigo JJ International - 39
9 - Infinity Martial Arts - 34
10 - American Top Team New Zealand - 33

Athletes Results By Category

Pee-Wee 1 / Male / Grey / Feather

1 - Tyler James Bernardo - Kings Academy Australia
2 - Musa Bultan - Pedro Sauer - Team Canada
3 - Carlos Junior Pires Vieira - Cia Paulista - International


Pee-Wee 1 / Male / Grey / Light

1 - Kye Benjamin May - Will/Machado
2 - Frederick Johnstone - Infinity Martial Arts


Pee-Wee 1 / Male / Grey / Heavy

1 - Samuel Craig - Team Perosh Mixed Martial Arts
2 - Thomas Hayden Kowalewski - Brasa


Pee-Wee 2 / Male / Grey / Light-Feather

1 - YiMing He - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
2 - Brodi Cruz Pimlott - Coringa Jiu-Jitsu


Pee-Wee 2 / Male / Grey / Feather

1 - Hunter Michael Sasikin - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Gabriel Eduardo Pires Vieira - Cia Paulista - International
3 - Romeo Ladera-Bispo - Legacy


Pee-Wee 2 / Male / Grey / Light

1 - Sam Christopher Cassaniti - Team Perosh Mixed Martial Arts
2 - Cooper Alexander Smith - Coringa Jiu-Jitsu
3 - Daniel Svoboda - CAZA Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Phoenix Zowie Brebner - Extreme Mixed Martial Arts Australia


Pee-Wee 2 / Male / Grey / Middle

1 - Andre Jackson Hunter - Guigo JJ International
2 - Jude Bonaventure Walsh - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - William James Baguley - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu


Pee-Wee 2 / Male / Grey / Super-Heavy

1 - Tyson Oscar Clifford Barnard - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu
2 - Orlando Talarico - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team


Pee-Wee 2 / Female / Grey / Light

1 - Eleni Isabella Yatman - Legacy
2 - Alicia Phair-Tello - Gracie Barra
3 - Jayda Aroha Lafleur - Team Perosh Mixed Martial Arts
3 - Laila Pearl Scott - Fight Club Jiu Jitsu Australia


Pee-Wee 2 / Female / Grey / Ultra-Heavy

1 - Laen Rose Squire - de Been 100% Jiu-Jitsu


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Light-Feather

1 - Xavier Mark Whittard - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Connor Jay Hawkins - Will/Machado
3 - Elijah Lucian de Araujo - Cia Paulista - International
3 - Raphael Marley de Araujo - Cia Paulista - International


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Feather

1 - Emile Adam Pancirov - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Jack John Power - Australian Elite Team
3 - Cooper McGregor - Infinity Martial Arts
3 - Royce Courtney - Will/Machado


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Light

1 - Aryan Singh - Team Perosh Mixed Martial Arts
2 - Eric Fridlis - Gracie Barra
3 - Daniel Budd - Australian Elite Team


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Middle

1 - Tayron Micucci Figueiredo Pinto - Guigo JJ International
2 - Quinn Griffin Kowalewski - Brasa
3 - Edward O'brien - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Thomas J. Oldham - Maromba Academia International


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Medium-Heavy

1 - Lenyx Toa Laki - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Noah Elmohandis - Australian Elite Team


Pee-Wee 3 / Male / Grey / Heavy

1 - Kayden Ricky Backus - Maromba Academia International
2 - Kobe Harb - Team Perosh Mixed Martial Arts


Pee-Wee 3 / Female / Grey / Feather

1 - Isabel Iida Adele Iivonen - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Millie Ava Scott - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - Nina Sofia Maio - Nova União Australia


Pee-Wee 3 / Female / Grey / Light

1 - Charli Caldieraro - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Penni Rose Hawkins - Infinity Martial Arts
3 - Mali Monique Stidwill - Ortiz Martial Arts Academy


Junior 1 / Male / Grey / Feather

1 - Tobias Guo - Evolve MMA
2 - Cooper Charlie Viola - Coringa Jiu-Jitsu


Junior 1 / Male / Grey / Light

1 - Caio Santana - Guigo JJ International
2 - Jedrick Martin Francisco - Australian Elite Team


Junior 1 / Male / Grey / Heavy

1 - Hayden Locklin Ferguson - Guigo JJ International
2 - Mason Rosario Gouskos - Will/Machado


Junior 1 / Female / Grey / Feather

1 - Jayda Golding - Will/Machado
2 - Maria Luiza Klier Peixoto - GF Team International


Junior 1 / Female / Grey / Middle

1 - Emily Grace Hill - Gracie Barra
2 - Brianna Angelina Gouskos - Will/Machado


Junior 1 / Female / Grey / Super-Heavy

1 - Nicole Tatupu - American Top Team New Zealand


Junior 1 / Male / Yellow / Light-Feather

1 - Jackson Troy Rothwell - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Kayden Koh - CAZA Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Jack Cameron Baguley - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu


Junior 1 / Male / Yellow / Feather

1 - Tommy Pedis - Australian Elite Team
2 - Patrick Xavier Molloy - Garage Jiu Jitsu
3 - Cody Pocock - Infinity Martial Arts
3 - J. Antonio Ladera-Bispo - Legacy


Junior 1 / Male / Yellow / Light

1 - Benjamin Jaja - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Nathan Thomas Killen - Australia ASBJJ
3 - Arthur Ferguson Johnstone - Infinity Martial Arts


Junior 1 / Male / Yellow / Middle

1 - Mana Smith - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu
2 - Idrees Faragallah - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - Hsian Kai Yeoh - Evolve MMA


Junior 1 / Male / Yellow / Medium-Heavy

1 - Boston-Ricks Joseph Barnard - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu
2 - Satoru Aaron Schwalger - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Junior 1 / Male / Yellow / Super-Heavy

1 - Austin Murdoch MacKenzie - Coringa Jiu-Jitsu
2 - Isaiah Ronald Sage Thinee - CAZA Brazilian Jiu-Jitsu


Junior 1 / Female / Yellow / Light-Feather

1 - Sophia Celine Behar - Evolve MMA
2 - Evelien Alyssa Weeda - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team


Junior 1 / Female / Yellow / Medium-Heavy

1 - Rayann Vera Hussein - Australian Elite Team
2 - Chloe Vuu - Evolve MMA
3 - Ngakita Marie Mahuika - Coringa Jiu-Jitsu


Junior 1 / Female / Yellow / Heavy

1 - Jasmin Denise McGovern - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Hallie Micaela Sasikin - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team


Junior 2 / Male / Grey / Feather

1 - Nathan Lewis Fulton - Will/Machado
2 - Erik Miller - DC Australia
3 - Noah Souza Rezende - Gracie Barra


Junior 2 / Male / Grey / Light

1 - Axyl Howie - Team Perosh Mixed Martial Arts
2 - Lucas Adrian Bernardo - Kings Academy Australia


Junior 2 / Male / Grey / Middle

1 - Kai Cooper Anderson - Extreme Mixed Martial Arts Australia
2 - Sean Corleone Tam - Evolve MMA
3 - Ethan Duncan - Coringa Jiu-Jitsu


Junior 2 / Male / Grey / Heavy

1 - Gideon Van Vuuren - Gracie Barra
2 - Keanen Roan Theron - Gracie Barra
3 - Herbert Woo - Immersion Mixed Martial Arts


Junior 2 / Female / Grey / Rooster

1 - Dominique Alessi Araneta Calubaquib - Evolve MMA


Junior 2 / Male / Yellow / Light-Feather

1 - Codey Clyde Toft - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Kianoa Roberts - Gracie Humaita Australia
3 - Judd Stevens - Carlson Gracie Team


Junior 2 / Male / Yellow / Feather

1 - Eemil Alexander Iivonen - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Hugo Bobby Leim - Ortiz Martial Arts Academy
3 - Damian Iacono - Team Perosh Mixed Martial Arts
3 - Jack Wise - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Junior 2 / Male / Yellow / Light

1 - Cruz Clarkin - Garage Jiu Jitsu
2 - Kauai Gattas Nunes - Coringa Jiu-Jitsu
3 - Henry Joseph Johnstone - Infinity Martial Arts
3 - Manu Langotsky - BJJ Globetrotters


Junior 2 / Male / Yellow / Middle

1 - Oliver Vincent Silvestro - Garage Jiu Jitsu
2 - Michael Raymond David Kennedy - Brazilian Top Team Int.
3 - Lucas Dingle - Absolute MMA Australia
3 - Vincent Tamawaru Kingi-Hunt - Brasa


Junior 2 / Male / Yellow / Heavy

1 - Oakley Zac Tarrant - Maromba Academia International
2 - Anthony Bornman - Gracie Barra


Junior 2 / Female / Yellow / Feather

1 - Tess Audrey McComish - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Thalia Rohini Miller - Will/Machado


Junior 2 / Female / Yellow / Medium-Heavy

1 - Marielle Grace Eslick - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Jannah Mahmoud Aladeen Younes Faragallah - Fight Club Jiu Jitsu Australia


Junior 2 / Female / Yellow / Super-Heavy

1 - Aurora Fae Terry - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
2 - Charli Rose Seivwright - Coringa Jiu-Jitsu


Junior 2 / Female / Yellow / Ultra-Heavy

1 - Aisha Elmohandis - Australian Elite Team


Junior 3 / Female / Grey / Feather

1 - Alisha Nasha Danial Haris - Evolve MMA
2 - Natasha Ana Iacono - Team Perosh Mixed Martial Arts


Junior 3 / Male / Yellow / Light-Feather

1 - Caleb Ronnie Hampshire - BJJ Coach Association Australia
2 - Brock Andrew McMinigal - Mach One


Junior 3 / Male / Yellow / Feather

1 - Connor Pedis - Australian Elite Team
2 - Mason Walker Philip Lake - Will/Machado


Junior 3 / Male / Yellow / Light

1 - Rafael Munoz Ortiz - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Angus Corby - Infinity Martial Arts


Junior 3 / Male / Yellow / Middle

1 - Anton Klaas Te Dorsthorst - American Top Team New Zealand
2 - Flynn May - Will/Machado


Junior 3 / Male / Yellow / Medium-Heavy

1 - Chilli Lucien Harel - Mendes Bros Academy
2 - Samuel O'brien - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - KAI Pryce - CAZA Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Tyron Michael Szczesny - Will/Machado


Junior 3 / Male / Yellow / Ultra-Heavy

1 - Darrian Shaedon - Evolve MMA
2 - Josiah Tipene James Broughton - American Top Team New Zealand


Junior 3 / Female / Yellow / Middle

1 - Elizabeth Gerasimova - Extreme Mixed Martial Arts Australia
2 - Lily Louise Baguley - Galeb Brothers Brazilian Jiu Jitsu
3 - Emma Harrison - de Been 100% Jiu-Jitsu


Junior 3 / Female / Yellow / Heavy

1 - Xin Yu Natalie Tan - FaMA BJJ
2 - Desire Pologa - American Top Team New Zealand


Teen 1 / Male / Grey / Light-Feather

1 - Sean Patrick Molloy - Garage Jiu Jitsu
2 - Levi Bond-Coles - Will/Machado


Teen 1 / Male / Grey / Light

1 - Orson Terrence McComish - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Sebastian Stephen Leim - Ortiz Martial Arts Academy
3 - Alexander Chan - Cia Paulista - International
3 - Mason K. C. Jenkins Golding - Will/Machado


Teen 1 / Male / Grey / Medium-Heavy

1 - Yasin Baroudi - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Conor Jack Molloy - Garage Jiu Jitsu


Teen 1 / Male / Grey / Heavy

1 - Charles William Langdon - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - West de la Mare - Gracie Gym New Zealand


Teen 1 / Female / Grey / Light

1 - Ella Catherine Scott - Fight Club Jiu Jitsu Australia
2 - Chanelle Piipponen - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - India Risby - Gracie Barra
3 - Junez Legaspi - Nova União Australia


Teen 1 / Female / Grey / Heavy

1 - Jemima Sarah Tonkin - Will/Machado
2 - Olivia Marie Hunt - Extreme Mixed Martial Arts Australia


Teen 1 / Male / Orange / Feather

1 - Colin Marcus Yun - Rodrigo Freitas Brazilian Jiu-Jitsu
2 - Spencer Gene Sain - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Kage Harry Fisher - Australian Elite Team


Teen 1 / Male / Orange / Heavy

1 - Brodie Mayocchi - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Seth Blade - Maromba Academia International


Teen 1 / Male / Orange / Ultra-Heavy

1 - Saxon Squire - de Been 100% Jiu-Jitsu


Teen 1 / Female / Orange / Heavy

1 - Alison Jenkins - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Teen 2 / Male / Grey / Middle

1 - YiXiao He - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
2 - Geordon Stuart Dickie - Guigo JJ International
3 - Anji Izuoka - Marcos Escobar Brazilian Jiu-Jitsu


Teen 2 / Male / Grey / Medium-Heavy

1 - Harry James Broekman - DC Australia
2 - Kieran Daniel Clark - FaMA BJJ


Teen 2 / Female / Grey / Heavy

1 - Sian Maria Maud Hancy - American Top Team New Zealand
2 - Luisa Matilde Santucci - de Been 100% Jiu-Jitsu


Teen 2 / Male / Orange / Light

1 - Thiago Munoz Ortiz - Ortiz Martial Arts Academy
2 - Jevahn Rimini Prele Chong - Southside Brazilian Jiu-Jitsu
3 - Jesse James Ryder - Immersion Mixed Martial Arts
3 - Jett William Fisher - Australian Elite Team


Teen 2 / Male / Orange / Middle

1 - Sabbath Steel Smrecnik - Infinity Martial Arts
2 - Dylan Jesse Simonetti - Australian Elite Team
3 - Faragallah Yaseen - Fight Club Jiu Jitsu Australia


Teen 2 / Male / Orange / Heavy

1 - Lucas S. Thomas - CheckMat International
2 - Zheng How Chew - Evolve MMA
3 - Cassidy Tanddo - de Been 100% Jiu-Jitsu
3 - Jack Menelaou - Maromba Academia International


Teen 2 / Male / Orange / Super-Heavy

1 - Harry Barrett Scott - Fight Club Jiu Jitsu Australia
2 - Alexander Charles Gilbert - de Been 100% Jiu-Jitsu


Teen 2 / Female / Orange / Feather

1 - Alyssa Star Hayley Ross - Gracie Barra


Teen 3 / Male / Grey / Middle

1 - Ashton Bailey Lozanovski - Will/Machado
2 - Matthew Sean Knudson - de Been 100% Jiu-Jitsu


Teen 3 / Male / Orange / Light

1 - Wei Huang Darren Goh - Evolve MMA
2 - Billy James Paterson - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Teen 3 / Male / Orange / Middle

1 - Mustafa Altunbas - Pedro Sauer - Team Canada
2 - Jay Connor Bishop - Infinity Martial Arts
3 - Arlo Francis Gallagher - Tukaha Brazilian Jiu Jitsu
3 - Athan Tzikas - Australian Elite Team


Teen 3 / Male / Orange / Medium-Heavy

1 - Simon Dominicus Chandra - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Christian Redmond Dales - Cia Paulista - International


Teen 3 / Male / Orange / Heavy

1 - Kyle Mayocchi - de Been 100% Jiu-Jitsu
2 - Angus Jeremy Tonkin - Will/Machado
3 - Jack Paul Marriott - Maromba Academia International
3 - Jacob Charles Joseph Cutler - Southside Brazilian Jiu-Jitsu


Teen 3 / Male / Orange / Ultra-Heavy

1 - Jamie Jaja - Sydney Jiu-Jitsu Academy / ZR Team
2 - Isaac Bejay Barnes - Cia Paulista - International
3 - Jayden Koh - CAZA Brazilian Jiu-Jitsu


Teen 3 / Female / Orange / Feather

1 - Lani Strijbosch - BJJ Globetrotters
2 - Electra Mook - Maromba Academia International


Teen 3 / Female / Orange / Middle

1 - Tahni Kaye Jeynes - Infinity Martial Arts
2 - Monique Perere - Fight Club Jiu Jitsu Australia
3 - Shaylan Geldenhuys - Absolute MMA Australia


Teen 3 / Female / Orange / Super-Heavy

1 - Arabella Julian - Australian Elite Team
2 - Tara Key - Will/Machado